Permakulturni vrt je trajnostni in samozadostni vrt,
ki ga upravljamo sonaravno po načelih in etikah osnov permakulture.
Za svoj vrt ne želim trditi, da je 100% permakulturni, zato pa pravim, da je permakulturni vrt v nastajanju. V nastajanju pa zato, ker v prvih letih vrtnarjenja ne glede na način, kako ga pripravimo ne more kar postati permakulturni. Permakulturni vrt je vrt spreminjanja, vrt rasti in vzpostavljanje sistema tako, da se vsaka stvar dopolnjuje z drugimi na način, da produkti ene stvari pokrivajo potrebe druge.
Če želimo, da bo naš vrt permakulturni je najbolje, da se že same izdelave načrta in vzpostavitve vrta lotimo “permakulturno”. Najbolje je, da vrt umestimo blizu hiše (v področje 1), saj to področje vsakodnevno obiskujemo, kar pomeni, da bomo z vsakodnevnimi obiski prihranili veliko energije. Prav tako se moremo pred vzpostavitvijo vrta vprašati naslednje stvari:
Vse to so stvari o katerih moremo razmisliti preden se odločimo na novo vzpostaviti vrt. Vsi pa se zavedamo, da je realnost taka, da delaš s tistim kar ti je dano (lega, podnebje, objekti, dostop, vodni viri, živali) zato je potrebno znotraj vsake težave ali izziva poiskati tudi inovativno rešitev. Ko zamislim o vsem tem in se odločimo za lokacijo pa se moremo odločiti na kak način bomo vrt pripravili (zastiranje z suhim odkosom, kartonom, s pomočjo živali,) kakšne oblike gredic bomo izbrali ( visoke, dvignjene, ozke, široke, ravne , zavite..), kje in na kak način bomo pridobivali kompost, s čim bomo gredice zastirali, katere rastline želimo da uspevajo na našem vrtu, kje bomo pridobili semena, kje bomo vzgajali lastne sadike (lopa, steklenjak, rastlinjak, v hiši), kako bomo rastline med rastjo podprli (biodinamični pripravki, dobri sosedje), kako bomo poskrbeli, da bomo imeli tudi pozimi svojo zelenjavo na vrtu in na kak način bomo pridelke shranili.
Kako izgleda naš permakulturni vrt?
Naš vrt stoji malo oddaljen od hiše (v področju 2), kar pomeni, da moremo do njega narediti par korakov. To včasih predstavlja energetski izziv, vendar si želimo v prihodnosti naše bivališče prestaviti tako, da bo vrt v coni 1. Vrt je sestavljen iz 12 dvignjenih gred in manjše grede z zelišči in rožami. Dvignjene grede so napolnjene z rodovitnim kompostom, ki ga pridobivamo iz svežega hlevskega gnoja. Vodo za zalivanje pridobivamo iz večjih objektov na prostoru, kjer lovimo deževnico jo shranjujemo v večje cisterne in jo nato uporabljamo za zalivanje vrta. Z cvetličnimi gredicami in cvetočim travnikom privabljamo veliko pisanih žuželk, ki nam pomagajo pri pestrosti in opraševanju naših rastlin. Žuželkam smo zgradili hotel za žuželke in okoli njega posadili primerne rastline (koper, komarček, marjetice, ognjič), ki privabljajo tiste žuželke, katere se hranijo s škodljivci ter smo jim na ta način ponudili prostor za bivanje in zahvalo za pomoč pri vrtnarjenju.
V našem primeru je VRT nepogrešljiv vir energije, ki ne hrani le našega duha in telesa temveč tudi naše kokoši skozi vso leto. Vrt poskrbi, da smo povezani z naravo, ponuja priložnost za opazovanje in učenje, poskrbi za fizično in psihično sproščanje in je središče našega druženja. Ponuja nam pridelke s katerimi podpira našo kuhinjo, v kateri pripravljamo sezonske jedi, ki nas pri našem delu energetsko podprejo. Teh pridelkov in ostalih mesnatih priboljškov iz vrta pa so deležne tudi naše kokoši, ki to energijo spreminjajo v domača jajca. Če živali ne bi imeli, bi lahko ostanek iz vrta odlagali na kompostni kup in čez čas iz njega pridobili čudovit domač kompost. Delo na vrtu je velik življenjski učbenik za otroke in odrasle, saj v nas spodbuja raziskovanje, gibanje, igro, razmišljanje, iskanje primernih rešitev, povezovanje, skupinsko delo, opazovanje rasti, sproščanje, računanje, znanje o pomembnosti pridelave lastne hrane v povezavi z lastnim telesom in okoljem itn.
Naš vrt se razvija počasi in postopoma spreminja v permakulturnega. Ta proces preobrazbe in nastajanja bo vrjetno potekla skozi njegovo celo življenjsko dobo, saj je življenje na vrtu živ proces, kontinuirano učenje in prilagajanje spremembam, ki jih narava prinaša.
Z ljubeznijo,
Viri in literatura:
Bill Mollison – Uvod v permakulturo